טיפול וייעוץ זוגי

שנים רבות שהוריי נשואים, שנים רבות. רוב הזוגות מציינים שכל זוגיות היא לא הכי קלה, הבעיה היא שיש מקרים אשר קורים בכל שבוע הנם רגעים או כבר חלק מהשגרה שכבדה לא רק עליהם, אלא על כל מי שחי איתם. זמן רב דרשתי מהם שילכו לטיפול זוגי, היו בעבר רגעים מסוימים שאימי היתה בעד הרעיון הזה אך בד"כ הייתה התנגדות חריפה מהצד של אבא שלי שלא רצה לשמוע בשום פנים ואופן על משהו בסגנון טיפול. אופן המחשבה המיושן הזזה שמי שמטופל באופן מסוג זה יש בו "פגם, לא תקין" די מאפיינת את הדור ההוא. ידעתי על הרבה מקרים של זוגות שנשואים כבר המון שנים וחייהם הוא כמו זוג זרים אחד מול השני ולא עושים כלום רק מה המחשבה של מה ידברו השכנים. למזלנו בדור הנוכחי שלנו כבר לא חושבים כך והמודעות לגבי הנושא הרגיש מאוד הזה של שמירה על יציבות ואמון בחיי נישואין.

בימינו שכל אחד מחמישה זוגות בארץ ישראל מוצא את עצמו בהליך כזה של גירושין, חשוב ביותר להשריש למודעות של האוכלוסייה שתמיד אפשר וניתן לתקן או לייצב את המצב הלא כל כך נעים שנקלעה מערכת יחסים זו או אחרת בעזרת ייעוץ זוגי. חשוב מאוד לדעת שבמערכת יחסים יש פתיחות והקשבה. לא תמיד הדבר הוא הכי פשוט משום שכל אחד מבני הזוג מתעקש שהוא צודק, אבל זו הדרך להגיע לפתרון וכך לתקן את הזוגיות ואת המערכת יחסים בין בני הזוג. אז אפילו אם עוברת עליכם הרגשה לא טובה במערכת היחסים, עדיף לזכור שהזוגיות מושפעת מהרבה פרמטרים חיצוניים ולא תמיד ממה שקורה בתוך כותלי הבית. בד"כ המצב בעבודה לא פשוט, לא תמיד נוח עם הילדים וגם המצב הכלכלי במשפחה לא הכי תורם רוב הזמן, אלה וסיבות שונות שלא תמיד רלוונטיות בזוגיות יכולות לפגוע בטיב היחסים בין בני הזוג.

רצוי לדעת שמשפחות שיש בהן ילדים, מערכת יחסים לא בריאה בין ההורים משפיעה באופן ישיר על הילדים הקטנים שחיים איתם בבית וגורמים לבעיות התנהגותיות אצל אותם הילדים לאורך הדרך. בשביל זה יש אנשים שמתעסקים בטיפול משפחתי ומזמנים את כל בני המשפחה בתהליך הקיים.