קישורים מומלצים: משלוח פרחים במרכז

נישואין, שביעות רצון ונתינה

זוגות הנשואים לטווח ארוך יכולים לחוות אותם רגשות רומנטיים אינטנסיביים כמו אנשים שהתאהבו לאחרונה, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת סטוני ברוק שבניו יורק. במחקר עלו קווים ברורים לדמיון בין המוח של זוגות הנשואים כ- 21 שנים לבין זוגות שהתאהבו בטירוף לאחרונה, כך אומר ארתור ארון מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת סטוני ברוק, ניו יורק.

זוגיות לטווח ארוך, בשונה משלב ההתאהבות הראשון, מצריכה תבונה רחבה של בני הזוג לגבי עצמם, לגבי בן הזוג, וכן לגבי הקשר הזוגי. נראה כי בטרם יגיע בן הזוג ויבוא בשיח ובתקשורת עם בת זוגו, רצוי כי יחוש שבע רצון עם עצמו.

שביעות רצון של אדם מעצמו, משפיעה על איכות הקשר הזוגי ארוך הטווח (שנרץ, 2000). נראה כי שלב מקדים זה, הוא קריטי להצלחתה של זוגיות, ובעצם לשמירה על האש היוקדת המכונה ולשימור האהבה.

בימים הראשונים למיסוד הקשר, נהוג שבן הזוג מעניק טבעת אירוסין, כסמל למחוייבותו לבת זוגו. בהמשך, טיפוח הקשר והזוגיות מהווים חלק חשוב בהמשכיות והחזקת הקשר הזוגי.

טבעות אירוסין הן דוגמא לנתינה כחלק מטקס המקובל למיסוד הקשר. טקס הנישואין היהודי מורכב משני חלקים: האירוסין והנישואין (ויקיפדיה). בטקס האירוסין מקדש הגבר את האשה, באמצעות טבעת. בסיומו מגיע טקס הנישואין ובו מוכנסת האישה תחת חופת הגבר, כלומר תחת רשותו. כיום הטקסים מאוחדים.

עם זאת, נשאלת השאלה כיצד יכולים בני זוג בקשר זוגי ארוך שנים לחוש רגשות אינטנסיביים הדומים לרגשות ההתאהבות כפי שעלה במחקר שמתואר לעיל? בני זוג רבים משתפים בצורך שלהם לפרגון מבן הזוג, מציאת דרך למימוש מטרות משותפות, ולחוש שטוב להם ביחד.

דייויד שנרץ מתאר את הדרך ל"גן עדן" זוגי כבעלת כמה שלבים, שהראשון שבהם הינו שלב החיפוש אחר מי אני, ורק אח"כ החיבור הזוגי יש לו את הסיכוי להצליח. בהמשך, ודרך תרגילים זוגיים המוצעים בספרו.